Úvod

Na našich stránkách představujeme kolekci více než 500 leteckých fotografií různých míst na Slovácku (a nejen tam) která vznikala několik let. Fotografie byly pořizovány při různých příležitostech – od letů, jejichž jediným účelem bylo fotografování až po jiné lety - kdy foťák opustil kapsu jen jen na pár vteřin. Fotografie byly pořizovány různými fotoaparáty - jak kompakty, tak digitální zrcadlovkou, nejstarší pak ještě na kinofilm Účelem těchto stránek není představit jen ty nejpovedenější obrázky, ze kterých by nebyl problém vyrobit půlmetrové zvětšeniny, ale představit také ty ostatní, ty které zachycují například různé zajímavé okamžiky jako třeba stavba obchvatu zachycené kompaktem v jedné ruce. Na rozdíl od kolmých snímků na www.mapy.cz jsou naše snímky většinou šikmé a tak přináší opravdu jiný úhel pohledu. Naše fotografie zachycují jak celá města, městyse či vesnice, tak jednotlivé zajímavé objekty.

Použití fotografií

Fotografie zde publikované je možno použít za předpokladu, že bude uveden jejich zdroj a nebudou dále upravovány. Informaci o použití naší fotografie zašlete na náš email. Pokud máte zájem o fotografie ve větším rozlišení nebo bez vodoznaku, tak nám pošlete email nebo zavolejte.

Vyfotografování konkrétního objektu, domu..

Vyfotografování konkrétního domu nebo části obce pro nás není problém, naši databázi průběžně rozšiřujeme o nové fotky. Pokud nehodláte čekat, tak nám zavolejte nebo pošlete email, budeme schopni takové fotografie zhotovit i přímo na zakázku. Fotografování z letadla bylo zakázáno v minulosti, ale tento zákaz se v 90. letech minulého století v tichosti vytratil.

Existují ještě vyhlídkové lety?

V roce 2008 došlo k omezení vyhlídkových letů na základě výkladu směrnice EU. Tato směrnice požadovala pro provozovatele vyhlídkových letů stejná povolení, jako pro provozovatele přepravy dopravními letadly – což bylo (a je) pro tyto provozovatele neproveditelné. Na podzim 2008 byla publikována upravená verze směrnice EU, která už za leteckou dopravu nepovažuje let, který začíná a končí na stejném místě. Toto už nebylo tak medializováno, jako prvotní zákaz, ale i tak spousta aeroklubů zůstala u jiných názvů, než je „vyhlídkový let“. Můžete se například setkat s fotolety, pozorovacími lety či jen lety pro veřejnost.

Jedná se ale vždy o to stejné – let v okolí letiště, kdy se můžete pokochat krajinou. Trasa letu není obvykle přesně stanovena, můžete si ji domluvit s pilotem. Délka letu záleží na zejména na stavu vaší peněženky – za ideální dobu letu považuji 30-45 minut. Let v délce 15 min je vlastně jen takové „hupnutí“ do vzduchu, let delší jak hodina může být za jistých okolnosti již nudný nebo únavný. Lety jsou obvykle prováděny Cessna 172 nebo Zlín Z-43 která mají 4 sedadla – kromě pilota mohou tedy letět maximálně 3 cestující. Takový let je také ideální příležitostí pro fotografování - na rozdíl od dob minulých je fotografování z letadla možné a v malých letadlech je obvykle možné fotografovat i v průběhu vzletu nebo přistání - stačí se domluvit s pilotem. Lety jsou prováděny na většině letišť v ČR. Pro další informace pošlete email nebo zavolejte.


Kontakt:

telefon: +420 515 901 874


© Albert Orlita, Michal Orlita, 2004-2010


Zpět na fotogalerii